NOWOŚĆ – KLEJENIE ŻYŁ
SteamVeinSclerosis – usuwanie żylaków parą
Metoda SVS Steam Vein Sclerosis – ablacji za pomocą pary wodnej, jest aktualnie najnowocześniejszym sposobem leczenianie wydolnych żył. Metoda SVS jest jedyną metodą, która umożliwia usunięcie każdego rodzaju żylaków w trakcie jednego zabiegu. Metoda SVS jest także jedyną małoinwazyjną metodą, która umożliwia usunięcie pni żylnych o dużej średnicy (powyżej 20 mm), dużych, powierzchownie położonych żylaków oraz żylaków nawrotowych. Podczas zabiegu wykonywanego metodą SVS, żyły zamykane są podaną do światła naczynia „przegrzaną parą wodną” o temperaturze około 110°C. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu.
Zalety usuwania żylaków parą, metodą SVS
• mniejsze ryzyko powikłań niż w metodzie tradycyjnej,
• wyższa skuteczność (95-98%) w stosunku do metody tradycyjnej (strippingu),
• krótki czas operacji: 20-40 minut (ok. 2 godz. metodą tradycyjną),
• jedyna metoda pozwalająca w trakcie jednego zabiegu na usunięcie każdego rodzaju żylaków,
• jedyna małoinwazyjna metoda dająca możliwość usunięcia pni żylnych o dużej średnicy (powyżej 20 mm) oraz dużych, powierzchownie położonych żylaków,
• jedyna małoinwazyjna metoda, którą można leczyć żylaki nawrotowe,
• zabieg całkowicie ambulatoryjny wykonywany w warunkach sali zabiegowej,
• zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym,
• niewielki uraz pozabiegowy – nakłucie żyły wenflonem,
• zabieg bez hospitalizacji, pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu,
• szybka rekonwalescencja, bez ograniczeń codziennej aktywności, pozwalająca wrócić do pracy nawet po jednym dniu (zależy od rodzaju wykonywanej pracy).
Zalecenia przed zabiegiem usuwania żylaków metodą SVS:
• w dniu zabiegu pacjent powinien zjawić się 15 minut przed wyznaczoną godziną operacji,
• godzinę przed zabegiem należy spożyć dwie tabletki Ibuprofenu
• zaleca się przybycie na zabieg z osobą towarzyszącą (nie jest to konieczne)
• dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia,
• z uwagi na opatrunki pooperacyjne ubranie powinno być luźne, a obuwie wygodne (najlepiej na płaskim podeszwie).
Przebieg zabiegu usuwania żylaków parą wodną:
Bezpośrednio przed zabiegiem chirurg pod kontrolą USG mapuje żylaki. Mapowanie polega na szczegółowym zaznaczeniu miejsca ujścia żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz ujść żylaków i niewydolnych perforatorów.
Zamykanie żyły „przegrzaną parą wodną”.
Zabieg metodą SVS wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym (miejscowym) w warunkach sali zabiegowej. W celu wykonania zabiegu, do żyły odpiszczelowej i większych żylaków, wprowadzane są wenflony. W trakcie zabiegu chirurg, pod kontrolą USG, przez wenflon do światła żyły wprowadza elastyczny, cienki cewnik, przez który podawana jest pod ciśnieniem przegrzana para wodna o temperaturze 120°C, tzw. para sucha.
Wytworzona przegrzana para wodna zamyka światło naczynia. Po zabiegu zamknięta żyła pozostaje w organizmie i ulega zwłóknieniu. Wydostająca się pod ciśnieniem para wodna umożliwia usunięcie nawet najbardziej „krętych” żylaków bez konieczności ich wyrywania. Cały zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG
Zabieg kończy kontrola USG, założenie opatrunku i pończochy uciskowej. Wizyty kontrolne ustalane są w pierwszym tygodniu po zabiegu i po 4-8 tygodniach. Pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu.
Skleroterapia – polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka zależy od stopnia zaawansowania choroby.
KLEJENIE ŻYŁ to najnowsza odmiana endowaskularnego leczenia niewydolności żylnej. We flebologii procedury endowaskularne, czyli wewnątrznaczyniowe polegają na uszkadzaniu niewydolnych (chorych) żył od wewnątrz, to znaczy od środka.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa około 30 minut i nie wymaga pobytu po zabiegu w klinice.
Pod kontrolą ultrasonograficzną, obserwując zabieg na monitorze USG, do chorej żyły małą igłą, najczęściej w okolicy wewnętrznej strony łydki, do wnętrza żyły wprowadzany jest cienki cewnik, przez który będzie podawany klej. Dla większego komfortu miejsce to jest znieczulane miejscowo. Następnie podczas wysuwania cewnika, punkt po punkcie niewielka ilość kleju medycznego jest dozowana specjalnym „pistoletem”. Ucisk nogi sondą USG zbliża do siebie ściany naczynia i ostatecznie je skleja. Sklejenie zapoczątkowuje proces zwłóknienia żyły i ostateczne wyłącza ją z układu żylnego. Krew przestaje płynąć chorą żyłą i jest kierowana do pozostałych, zdrowych żył w nodze.
W tej procedurze nie ma potrzeby usuwania niewydolnej żyły, jak to ma miejsce w klasycznej chirurgii. Sklejona, wyłączona żyła pozostaje w organizmie i stopniowo włóknieje.
Najczęściej więc na zakończenie zabiegu na nogę jest zakładany opatrunek uciskowy – specjalna pończocha kompresyjna, którą trzeba nosić przez kilka dni łącznie z nocą, potem tylko w ciągu dnia. Po zabiegu wskazany jest 30-minutowy spacer. Nie zakładane są żadne szwy, dlatego nie ma potrzeby ich zdejmowania podczas dodatkowych wizyt lekarskich.
Kontrola po zabiegu odbywa się najczęściej po kilku – kilkunastu dniach. Podczas niej wykonujemy badanie USG-doppler i ustalane jest postępowanie, którego celem jest dalsza poprawa wydolności układu żylnego.