Masz pytania? +48 790 500 316 akumed@akumed.pl

Poradnia ortopedyczna

dr Sergiusz Bielocerkowski

tel. 790 500 316

Poradnia ortopedyczna świadczy usługi medyczne w zakresie:

Diagnostyka i leczenie urazów układu ruchu oraz ich następstw:

 • złamań kostnych i urazów stawowych
 • urazów tkanek miękkich
 • urazów sportowych

Diagnostyka wad postawy u dzieci

Diagnostyka i leczenie schorzeń ortopedycznych:

 • zespołów bólowych układu kostno – stawowego
 • entezopatii
 • choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa

W ramach poradni wykonujemy zabiegi z OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO

Osocze bogatopłytkowe jest to autologiczna, czyli pozyskiwana z krwi pacjenta, zawiesina o dużym zagęszczeniu płytek krwi, cytokin oraz czynników wzrostu. Jej zadaniem jest przyspieszenie gojenia i redukcja lokalnego stanu zapalnego w tkankach.

Czynniki wzrostu występujące w naszej krwi odpowiadają za regulację procesów regeneracji. W osoczu bogatopłytkowym te czynniki zostają skoncentrowane w stężeniu do 15 razy większym, znacznie zwiększając potencjał regeneracyjny. Tak pozyskiwany preparat krwiopochodny, wstrzykiwany jest w porządaną okolicę ciała.

W jakich schorzeniach można zastosować tą metodę….

Injekcje z osocza bogatopłytkowego (PRP)
to skuteczna metoda leczenia i łagodzenia objawów w takich zespołach chorobowych jak :

 • łokieć tenisisty
 • zapalenie gęsiej stopki
 • zapalenie ścięgna Achillesa
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego
 • zapalenie kaletki stawu barkowego
 • stany zapalne drobnych stawów ręki
 • małego i średniego stopnia choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych
 • zapalenie więzadła rzepki
 • urazy

Specjalna technologia pozyskiwania i przygotowania z pomocą wirowania, a następnie aktywacji pozwala uzyskać porządany preparat. Jako, że osocze pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta jest absolutnie bezpieczną formą leczenia, pozbawioną praktycznie powikłań i działań ubocznych. Zabieg podania osocza bogatopłytkowego przeprowadzany jest w warunkach jałowych przez wykwalifikowanych lekarzy.
Do przygotowania osocza wykorzystuje się jednorazowe, dedykowane dla każdego pacjenta zestawy sterylne.

TERAPIA ORTHOKINE

Terapia ORTHOKINE to innowacyjna, nieoperacyjna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i zespołów bólowych kręgosłupa. Metoda została opracowana przez niemieckich naukowców i od kilkudziesięciu lat stosowana jest w licencjonowanych ośrodkach na całym świecie.

Jest to terapia autologiczna polegającą na podawaniu białek przeciwzapalnych (IL-1RA) bezpośrednio w źródło zapalenia. Białka są pozyskiwane z krwi chorego a następnie namnażane przez zastosowanie specjalnych technik własnych. Białko ochronne IL-1RA jest naturalnym składnikiem krwi, antagonistą receptora cytokiny prozapalnej, czyli interleukiny 1(IL-1). Cytokiny, a zwłaszcza IL-1, informują i ostrzegają komórki o urazie lub zakażeniu poprzez indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową oraz degradację chrząstki. Neutralizacja IL-1 hamując proces zapalny i jego objawy, w tym ból, zapobiega niszczeniu chrząstki, co jest głównym celem leczenia.

Krew zostaje pobrana od pacjenta za pomocą specjalistycznej strzykawki. Umieszcza się ją na sześć godzin w inkubatorze w temperaturze 37 stopni Celsjusza (w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra), a potem przenosi do wirówki. W wyniku odwirowania otrzymywane jest osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji.

Hodowla krwi w inkubatorze zwiększa ilość antagonistów (blokerów) receptora interleukiny-1 do poziomu umożliwiającego zablokowanie receptorów odpowiedzialnych za procesy zapalne. Otrzymana w ten sposób surowica wstrzykiwana jest w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów chorego, od którego pobrano krew. Zastrzyki stosuje się 2 razy w tygodniu przez okres 3 tygodni lub 1 raz w tygodniu przez 6 tygodni. Osocze przechowuje się w specjalnej zamrażarce, a przed podaniem kolejnej porcji podgrzewa w inkubatorze.

Korzyści:
Bezoperacyjna, nieinwazyjna metoda
Skuteczność potwierdzona licznymi badaniami
Metoda jest wysoko tolerowana przez organizm

Z terapii leczenia mogą korzystać zarówno sportowcy i osoby amatorsko uprawiające sport, jak też wszyscy, których komfort życia jest obniżony poprzez ból wywołany stanami zwyrodnieniowymi, zapaleniem stawów i kręgosłupa. Terapia może być szansą dla osób skierowanych na endoprotezę stawu lub zabieg neurochirurgiczny w przypadku dyskopatii oraz dla tych, dla których operacja jest obarczona wysokim ryzykiem.

Terapia nie cofa choroby, ale przywraca stan równowagi w miejscu zmienionym zapalaniem poprzez spowalnianie lub powstrzymanie procesu zapalnego i postępującego niszczenia tkanek, dzięki czemu likwiduje i zmniejsza dolegliwości bólowe.